d

Zbieranie i zabezpieczanie dowodów przez detektywa – co warto wiedzieć?

Zanim skorzystamy z usług detektywa, warto wiedzieć, w jaki sposób można użyć zebranego przez niego materiału dowodowego. Nie zawsze bowiem dowody, których dostarczy detektyw, można włączyć do materiałów procesowych.

Detektyw musi działać legalnie

Najważniejszą zasadą jest to, że zbieranie i zabezpieczanie dowodów przez detektywa powinno być całkowicie zgodne z prawem (prawem materialnym, prawem procesowym, prawami człowieka itd.). Jeżeli więc sąd oceni, że dany materiał został zebrany i/lub zabezpieczony nielegalnie, nie zostanie on włączony do innych materiałów procesowych. To samo zdarzy się zresztą, gdy detektyw będzie korzystał z metod właściwych jedynie policji czy prokuratorowi.

Z drugiej strony dopuszczone zostaną dowody, które zostały pozyskane w ramach przetwarzania danych osobowych bez zgody właściciela tych danych – do tego detektyw ma bowiem pełne prawo. Jest to szczególnie ważna informacja, ponieważ materiał dowodowy dostarczony w ten sam sposób przez osobę indywidualną nie zostanie już włączony do materiałów procesowych.

Uwaga: zdarzają się przypadki, kiedy sąd dopuszcza materiał dowodowy zebrany nielegalnie (np. przez założenie nielegalnego podsłuchu), jednak podstawy ku temu zdarzają się niezwykle rzadko – zazwyczaj nawet cień wątpliwości powoduje ich oddalenie (wpływ na decyzję sądu ma tu przede wszystkim charakter sprawy, dokładny sposób, w jaki zostało przeprowadzone zbieranie i zabezpieczanie dowodów, itp.)

Współpraca z policją

Żeby zbieranie i zabezpieczanie dowodów przez detektywa miało sens, powinien on również zgłosić prowadzenie swojej sprawy policji. W ten sposób jego działania nie będą konkurencyjne, ale przeciwnie – będą miały charakter współpracy. Skutkiem tego może być np. możliwość nakierowania policji na podsłuch w danym miejscu i o danej porze.

Podsumowując, kwestia dowodów w sprawach detektywistycznych jest dość zawiła, lecz mimo to warto z tych usług korzystać. Zgodnie bowiem z polskim prawem detektyw (oczywiście licencjonowany!) ma więcej możliwości w tym zakresie niż przeciętny Kowalski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *