safet

Bezpieczeństwo pracy w rękach pracowników

Wiele się mówi o tym jak ważne jest przeprowadzanie szkoleń BHP w zakładach pracy i jest to naprawdę ważne. Rzadko jednak wspomina się o tym, że nawet najlepiej opracowane standardy BHP nic nie zmienią, jeśli pracownicy nie będą się do nich stosować. Sytuacje natomiast, gdy pracownicy sami łapią przepisy bezpieczeństwa lub starają się je ominąć widać na każdym kroku.
Efektywne szkolenie
Jednym z najważniejszych aspektów jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa w zakładzie pracy jest przeszkolenie pracowników – każda pracująca osoba, niezależnie od stanowiska, stażu pracy czy formy zatrudnienia powinna przejść odpowiednie szkolenie. Tematyka szkolenia powinna dotyczyć bezpośredniego bezpieczeństwa pracy w danej firmie – wyklucza to wszelkie ogólniki, tak samo jak odczytywanie na głos zbioru zasad. Zamiast tego pracodawca powinien zapewnić szkolenie, które omówi konkretne zagrożenia jakie mogą wystąpić na poszczególnych stanowiskach pacy, najlepiej omawiając je na przykładach z życia. Dobrze jest też na takim szkoleniu wciągnąć pracowników do dialogu, żeby oni też podzielili się swoimi doświadczeniami i zagrożeniami, które przeżyli.
Pracownik i jego świadomość
Nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa nie sprawią, że przestrzegane będą przepisy BHP. To leży w gestii pracowników – tylko jeśli oni będą świadomie przestrzegać wszelkich przepisów, możliwe będzie ich pełne stosowanie. Niekiedy jednak pracownicy sami z siebie nie czują potrzeby przestrzegania norm i przepisów bezpieczeństwa, uważając je za przesadzone i niepotrzebne. Sprawia to, że pracodawcy znajdują się w niepewnej sytuacji, gdyż to w dużej części oni odpowiadają za bezpieczeństwo pracowników, a nie zawsze wiedzą w jaki sposób do nich dotrzeć. Pewnym sposobem są oczywiście wszelkiego rodzaju kary, nagany i w ostateczności dyscyplinarne zwolnienie z pracy, tak naprawdę jednak takie rzeczy nie do końca motywują. Czasem o wiele lepiej na pracowników działa po prostu szczera rozmowa i wymiana opinii.

Źródło:
* BHP-LEX.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *