pylki_alergia

Alergia na pyłki – objawy i jak sobie radzić?

Alergia na pyłki wynika najczęściej z predyspozycji genetycznych i pojawia się już w wieku dziecięcym, jednak możemy jej doświadczyć także nagle jako osoby dorosłe. Do niedawna sądzono nawet, że uczulenie na pyłki pojawia się w wieku dziecięcym, zwłaszcza po 7. roku życia i przemija wraz z końcem wieku dojrzewania. Ówcześnie badania pokazują, że przekonanie to było błędne, ze względu na częste występowanie alergii sezonowej nawet u osób starszych, które dotąd nie wykazywały skłonności do jakichkolwiek alergii i uczuleń. Wszystko jest zatem kwestią osobniczą i w przypadku wystąpienia alergii na pyłki warto wykonać testy alergiczne.

Alergia na pyłki jest rodzajem alergii sezonowej, w której występowanie objawów jest uzależnione od pylenia roślin – traw, chwastów, drzew, pleśni oraz zbóż.

Alergia na pyłki – objawy 

Objawami alergii sezonowej na pyłki najczęściej są:

  • częste kichanie,
  • świąd i przekrwienie spojówek,
  • łzawienie oczu,
  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • wodnista wydzielina z nosa (katar sienny),
  • nieżyt górnych dróg oddechowych,
  • ostre napady kaszlu,
  • duszności,
  • wysypka skórna.

Oprócz dolegliwości związanych z układem oddechowym, nadwrażliwości ze strony błon śluzowych nosa i oczu, może pojawiać się także alergia skórna, inaczej zwana kontaktową, wynikającą z bezpośredniego kontaktu z alergenem – w przypadku alergii na pyłki może być to kontakt z pylącą rośliną.

Kalendarz pylenia roślin

Kiedy zauważymy u siebie powyżej wymienione objawy, które cyklicznie się powtarzają możemy sięgnąć do kalendarza pylenia roślin, który określa w jakich miesiącach roku kalendarzowego możemy się spodziewać pylenia określonych roślin. Najwięcej uczuleń odnotowuje się w przypadku pylenia traw i to one pylą najdłużej. Zwykle ich okres pylenia obejmuje miesiące od maja do września.

Alergia na pyłki – jak leczyć?

W leczeniu alergii na pyłki stosuje się leki przeciwhistaminowe. Niektóre z nich dostępne są na receptę, najlepiej jednak skorzystać z konsultacji lekarskich. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest immunoterapia modulująca układ odpornościowy, czyli tzw. odczulanie. Polega ona na kontrolowanym podawaniu odpowiednich dawek alergenu w odpowiednio dobranym indywidualnie okresie czasu w celu modyfikacji odpowiedzi organizmu na ten alergen. Ma to spowodować wytworzenie tolerancji na alergen. Efektem jest stopniowo zmniejszona produkcja przeciwciał, które odpowiadają za wystąpienie alergii. Taka metoda pozwala na całkowite odczulenie, bądź na znaczne zmniejszenie objawów w kontakcie z alergenem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *